Ayşem, burası Kırcaali Radyosu

9 Mayıs 2016 Pazartesi |

Nahit Doğu

Devlet radyosu BNR, Kircaali’de bölgesel yayın yapacak Kırcaali Radyosu’nu bugün açtı. Aslında açılış yılbaşında yapılacaktı ancak ülkedeki aşırı sağ populist partilerin Elektronik Medya Kurulu’na yaptıkları şikayet üzerine
Kırcaali Radyosu’na frekans tahsisi ertelendi. Şikayet nedenleri görüşülünceye kadar radyo yayına geçemedi. Şikayetin içeriği ise Türkçe yayın yapılacak olmasıydı.
BNR’nin Kırcaali Radyosu’ndan Türkçe yayın yapılması öngörülüyordu ve milliyetçi partilerin tepki vermesi üzerine sessizce bu karar geri çekildi. Ülkedeki Türk toplumundan Türkçe yayın ile ilgili talep ve istek gelmeyince, radyo yönetimi tekrar milliyetçilerin tepkisine maruz kalmamak için kulakları kıstı ve Türkçe yayını unuttu.
BNR’nin Genel Müdürü Radoslav Yankulov’a neden Türkçe yok diye sorduğumda somut bir cevap vermekten kaçındı ve sadece Sofya’dan yapılan Türkçe yayınları aktaracaklarını hatırlatmakla yetindi. Ancak Yankulov’un yardımcılarından biri ismimi yazma diye ricada bulunarak Türkçeden neden vazgeçildiğini net bir şekilde anlattı: 

‘Milliyetçi siyasi oluşumların baskıları yüzünden ve Türk toplumunun siyasi temsilcilerinden, STK’larından bu doğrultuda talep gelmemesi neticesinde tekrar tepkilerle karşı karşıya kalmak istemedik’.

Kırcaali Radyosu’nun bügünkü açılışına iktidar partisi GERB’in temsilcileri katılmadı. HÖH Partili belediye başkanları oradaydı ve hatta açılışta konuşma da yaptılar. Bilin bakalım kaç tanesi bu radyo Türkçe yayın da yapsaydı iyi olurdu dedi.
Ben söyleyeyim. Hiç biri… Kesin ve net olarak ‘Türkçe yayın da istiyoruz’ demeyi bırakın ‘İlerde Türkçe yayın olsa iyi olur’ bile diyemedi kimse.

Bu arada Kırcaali Radyosu’nun ekibi dokuz kişiden oluşuyor ve aralarında tek bir Türk gazeteci yok.
Ayşem naber...

0 yorum:

Yorum Gönder

Bu makalede yer alan fikirler yazara aittir ve AJANS BG'nin editöryel politikasını yansıtmayabilir.
Мненията на редакцията и на автора/ите могат да не съвпадат.