DOST Partisi, Bal-Göç içinde huzursuzluğa neden oldu

29 Haziran 2016 Çarşamba |

Türkiye’de Bulgaristan doğumluların en etkili sivil toplum kuruluşu olan Bal-Göç’te DOST partisi huzursuzluğu yaşanıyor.

Bir süredir DOST ile Bal-Göç Federasyonu arasında oluşan soğukluğun nedeni ise yakın gelecekle ilgili görüş ayrılığında yatıyor.

Lütfi Mestan liderliğindeki DOST, Bal-Göç’ten daha fazla destek beklerken, Doç. Dr. Yüksel Özkan başkanlığındaki Bal-Göç, daha ölçülü adımlarla yaklaşmayı tercih ediyor.

Özkan’ın DOST’a destek vermemesi söz konusu değil, ancak daha sağduyulu olmayı tercih ederek, Bal-Göç’ü yıllarca partilerüstü bir konuma yerleştiremeyen önceki yöneticilerinden farklı olarak bu defa başka bir tutum izlemeyi tercih ettiği gözleniyor.

Özkan’ın Bal-Göç’ün, şekline ve kodlarına bakılmaksızın, her hangi bir siyasi partinin ilçe teşkilatı gibi gösterilmesinden rahatsız olduğu gözleniyor.  Bu rahatsızlığın dışa vurumu Bal-Göç’ün kendi içinde destek veren ve karşı olan yöneticileri arasında da görülüyor.

Örnek vermek gerekirse Bal-Göç’ün Kırcaali’de verdiği iftara katılan Lütfi Mestan ile Yüksel Özkan arasındaki psikolojik diyalog söz konusu soğukluğu yeterince yansıttı.

HÖH Partsinden daha önceki yıllarda yaşanan ayrılmalar ve ardından gelen hayal kırıklıkları, Bulgaristan Türk toplumunu temkinli olmayı öğretti.  Bunu Bal-Göç’ün de görmüş olması gerekiyor şüphesiz.

Bal-Göç gibi STK’lardan beklenen ise rengine bakılmaksızın siyasi partilerle gereğinden fazla içli dışlı olmamaları.

Unutulmamalıdır ki siyasi partilerin hedeflerinde dengelere göre değişiklikler yaşanabilirken STK’ların temel hedeflerinde asla değişiklik olmaz.
Değişiklik olursa STK olmaktan çıkarlar ve herhangi bir siyasi partinin ilçe teşkilatı konumuna yerleşirler. Aslında bu durumdan söz konusu siyasi parti de uzun vadede kaybeder, çünkü kendilerine destek veren STK, toplumun nezdinde ciddiyetini ve inandırıcılığını yitirir

Doç. Dr. Yüksel Özkan başkanlığındaki Bal-Göç ile Lütfi Mestan liderliğindeki DOST Partisi arasında yaşanan soğukluğa dönecek olursak;  STK nerden nereye yayılıyor ve siyasi parti nerde başlıyor sorusunın cevabına saygı duyulması gerektiğini düşünüyoruz.

 Ajans Bg


……
AJANS BG, FARKLI GÖRÜŞLERE DE YER VERMEYE HAZIRDIR. SORGULAMA HAKKINIZI KİMSEYE VEKALET ETMEYİN.

ajansbg@gmail.com

1 yorum:

Adsız dedi ki...

Okurları yönlendiriyorsunuz. Herkez kimin ne mal olduğunu biliyor, merak etmeyin!

Yorum Gönder

Bu makalede yer alan fikirler yazara aittir ve AJANS BG'nin editöryel politikasını yansıtmayabilir.
Мненията на редакцията и на автора/ите могат да не съвпадат.