Borisov, İstanbul'un Brüksel'den daha yakın olduğunu biliyor

26 Ağustos 2016 Cuma |

Nahit Doğu

Başbakan Boyko Borisov, yedi Avrupa ülkesi liderlerinin bugünkü Berlin buluşması nedeniyle Türkiye’ye gitmememeye karar vermişti ancak Türk mevkidaşı Binali Yıldırım’ın ısrarı üzerine kararını değiştirdi.
Önceden Almanya Başbakanı Angela Merkel ile de konuşulduğu için Merkel, Borisov’la olan görüşmesini yarına erteledi.
Borisov, Türkiye gitmeden önce Avrupa Birliği (AB) ülkelerine doğru süren göç krizi konusunda Avrupa'da bir çözüm perspektifi görmediğini bu nedenle de Türkiye ile iyi iyilişkiler içinde çalışmaları gerektiğini söyledi.
  Bu bağlamda Borisov’un Yıldırım ile yapacağı görüşmenin tek konusu mülteciler olmayacak. Enerji projeleri, FETÖ’nün Bulgaristan’daki faaliyetleri ve Suriye’deki son durum gibi konular da ele alınacak.
Bulgaristan’ın Türkiye ile AB arasında bir köprü ve aracı olabilir mi sorusu ortaya çıkıyor... 
  Bulgaristan’ın uluslararası arenadaki ağırlığı ve global stratejiler alanındaki konumu nedeniyle Brüksel ile Ankara arasında köprü olmasını imkansızlaştırıyor. Bulgaristan’ın bölgesel bir güç olan Türkiye ile AB arasında söz sahibi olması beklenmiyor ancak sınırlı da olsa etki yaratabileceği inkar edilemez.
  Borisov, Türkiye’ye karşı tarihten gelen önyargılardan kopamayan Bulgar toplumunun önemli bir kesiminin eleştirilerine rağmen, önceki başbakanlardan farklı olarak, Türkiye ile ilişkilere rasyonel yaklaşabilen tek Bulgar lider. Türkiye gibi büyük bir devletle iyi geçinmenin Bulgaristan'ın lehine olduğu denklemini anlayabilen tek başbakan.
  Borisov, iç siyasette bu durumdan kısa vadede zarar görüyor. Komşusu Türkiye ile ilişkilere önem vermesi ülkedeki popülist sağcı siyasi oluşumların tepkisini çektiği gibi, muhalefet kanadındaki partileri rahatsız etmeye devam ediyor.
Ne var ki, İstanbul'un Brüksel'den daha yakın olduğunu Borisov iyi biliyor.

ARŞİV AJANS BULGARİSTAN

0 yorum:

Yorum Gönder

Bu makalede yer alan fikirler yazara aittir ve AJANS BG'nin editöryel politikasını yansıtmayabilir.
Мненията на редакцията и на автора/ите могат да не съвпадат.