Bulgaristan'daki Türk partilerine Ankara mektubu

22 Kasım 2017 Çarşamba |

Ankara, Aziz Babuşçu aracılığı ile Bulgaristan'daki Türk partilerine mektup yolladı. Bulgaristan'daki siyasi partilerden bağımsız düşünen Türklerden ise Ankara'ya selam var.

AK Parti milletvekili Azız Babuşçu geçtiğimiz günlerde Bulgaristan'a gelerek üyelerini ülkedeki Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) ile Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar (DOST) partisinin liderleriyle görüştü.

Türk basınında Aziz Babuşçu'nun Sofya ziyareti yer bulmadı ancak Bulgar basını Babuşçu'nun Sofya'ya söz konusu iki Türk partisini bir çatı altında birleştirmeye yönelik görüşmeler yapmaya geldiğini iddia etti.

Babuşçu'nın Bulgaristan'a gelişi parti birleştirmeyle bir alakası olmadığı ziyaretin ardından alaşıldı. Bulgaristan'da bu doğrultuda haber ve yorum yayan medya organlarının tamamı HÖH'ün kontrolünde olmaları dikkat çekti.

HÖH, Suriye sınırında Rus uçağının vurulmasının ardından takındığı Ankara karşıtı tutumu sonrasında Babuşçu'nun ziyareti ile ilgili bilgileri kendi medyaları ile yönlendirerek "Ankara, DOST partisinden umduğunu bulamayınca tekrar bizimle barışmak istiyor" mesajını verdi.
Mesaj, parti tabanına yönelik.

Can alıcı kısmı ülkedeki Türklerden oluşan HÖH'ün tabanı, Ankara ile ilişkilerin kopmasından son derece rahatsız. Parti yönetimi de bunun farkında ve bu sıkıntıyı bir şekilde aşmaya çalışıyor. 27 yıldır HÖH'ün iplerini elinde tutan partinin onursal Genel Başkanı Ahmet Doğan, bölge teşkilatlarından dolaylı yollarla kendisine iletilen "Türkiye'yi karşına alamazsın" sitemlerini artık dikkate alması gerektiğinin farkında.

Babuşçu Sofya'ya neden geldi sorusuna kısaca cevap vermek gerekiyorsa. Babuşçu'nun Sofya'da gerçekleştirdiği görüşmelerden Ankara'nın iki Türk partisini birleştirme gibi bir niyeti olmadığı netleşti. HÖH'e yönelik tutumda küçük protokol değişiklikleri dışında sıcaklık beklenmediği ancak DOST partisine verilen desteğin de aynı şiddette devam etmeyeceği ortaya çıktı.

Aziz Babuşçu'nun Sofya'ya neden geldiği sorusundan daha hayati soruyu ise ülkedeki iki Türk partisinden bağımsız düşünen Bulgaristan'daki Türkler soruyor "Ankara, Bulgaristan'da siyasi partilerle bir yere kadar yol alınabileceğini, hedefe STK'lara önem verilerek ulaşılabileceğini ne zaman kavrayacak?


Rus uçağının vurulmasının ardından HÖH'ün Ankara ile ilişkileri koptu. HÖH'e alternatif olarak kurulan DOST partisi ise son parlamento seçimlerinde yüzde 4'lük barajı aşamadı ve parlamento dışında kaldı. Şimdi merak edilen tüm bunlardan sonra Ankara'nın Bulgaristan'daki Türk partilerine yönelik tutumu ne olacak.  

0 yorum:

Yorum Gönder

Bu makalede yer alan fikirler yazara aittir ve AJANS BG'nin editöryel politikasını yansıtmayabilir.
Мненията на редакцията и на автора/ите могат да не съвпадат.