Yaşasın bizim parti

29 Aralık 2016 Perşembe |

Nahit Doğu

AB ülkeleri arasında en düşük asgari ücret Bulgaristan’da...
Ülkede suyu olmayan köyler var...
İşsizlik yüzünden binlerce genç Batı Avrupa ülkelerine göçmüş...
Sağlık sistemi içler acısı...
Eğitim fos...
Sıradan vatandaşı birileri DOST mu HÖH mu kavgasına sokuyor.  
HÖH yıllarca Bulgaristan’daki Türklerin temel haklarıyla ilgili herhangi bir adım atmadı ve sadece elalem işte görsün yöntemiyle oyalama taktiğine başvurdu. Ancak HÖH bunu yaparken, bugünün DOST yöneticileri HÖH’ün yöneticileriydi ve bu partiye küçücük bir eleştiri getirenleri dahil düşman ilan etti. Bu dalgaya bugün DOST’u destekliyor görünen Türkiye’deki göçmen dernekleri de katıldı. Oysa sivil toplum kuruluşlarının amacı kısır parti propagandası yapmak değildir.
Hatırlatmakta yarar var; HÖH Türkleri uyuturken Türkiye’nin Bulgaristan’da görev yapan diplomatları HÖH partisinin temsilcilerinden farklı görüş beyan edenleri yıllarca yok saydı.
Kısacası senin partin benimkinden iyi değil. Zaten soru da bu olmamalı. Asıl soru başka.
- Bulgaristan’da Türklerin en yoğun yaşadığı bölgelerde Türkçe radyo ve televizyon yayını ne zaman başlayacak?
-1984 yılında silah zoruyla verilen Bulgar isimleri nüfus kütüklerinden ne zaman silinecek?
- Anadili dersleri, seçmeli aldatmacasından çıkarılıp ne zaman zorunlu olacak?
- Seçim döneminde Türkçe propaganda yasağı ne zaman kaldırılacak?...
Bu sorularin sayisi hayli fazla ancak cevap vermek isteyen yok.
HÖH’ün yıllarca başvurduğu oyalama taktiği bugün bizi birbirimize düşürerek devam ettirilmek isteniliyor. HÖH’ü destekleyen Mehmet ile DOST’u destekleyen Yusuf arasında bir fark yok. Varsa bile o farkı onların beyinlerinde şekillendirenler hep aynı siyasetçiler oldu. O siyasetçilere izin verenler ise bizleriz. Bölünmeyelim aldatmacası ile hep birlikte Türk toplumunun uyuşuk halde kalmasına yardımcı olduk.
Bölünelim artık!
Parlamentoda kaç milletvekiliniz var hiç bir önemi yok. Önemli olan o milletvekillerinin icraatları. Önemli olan HÖH’ü destekleyen Mehmet ile DOST’u destekleyen Yusuf’un aidiyeti ile ilgili beklentilerinin karşılanması.
Dilde, dinde ve fikirde bölünmeyelim. Birlik buralarda aranıyor, parti çkarlarında değil. Partinin çıkarı ile Türk toplumunun beklentisi çelişiyor.
Sıradan vatandaşa senin partin benim partim kavgası yaptırılırken o partilerin yöneticileri siyah camlı otomobillerle Sofya’nın merkezindeki restoranlarda cirit atıyor.
Çocuğu okulda anadilini okuyamıyor, maaşı elektrik faturasını ödemeye yetmiyor ama vatandaş DOST mu HÖH mü kavgasına gönüllü alet oluyor.
Minik şehidimiz Türkan Bebeğin mezarının başında parti bayrağı ve şapkası kavgası yapabiliyoruz ama kimse Türkan’ın adının bir sokağa verilerek neden yaşatılmadığını sormaz.
Yaşasın bizim parti.

0 yorum:

Yorum Gönder

Bu makalede yer alan fikirler yazara aittir ve AJANS BG'nin editöryel politikasını yansıtmayabilir.
Мненията на редакцията и на автора/ите могат да не съвпадат.